Jinekomasti Nedir Nasıl Tedavi Edilir

0 220

Erkek göğüslerinin yağlanma ve ya hormon al nedenlerle büyümesine ve belirginleşmesine jinekomasti denir. Fakat her meme büyümesi jinekomasti anlamına gelmiyor.

Jinekomasti genel olarak ergenlik döneminde görülüyor ve hatta kendi kendine geçiyor. Jinekomasti bazen hormonal dengesizliklere bağlı olarak oluşabiliyor. Erkeklerde 10 ile 16 yaşları arasında hormonal değişim yoğunlaşır. Büyümenin en hızlı dönemi olan ergenlikte % 65 oranına kadar çıkıyor.

Ergenlik döneminde görülen jinekomasti kendi geçebileceği gibi bazen de ergenlikten sonra da devam edebiliyor. Kendiliğinden geçmeyen jinekomastinin tedavi edilmesi gerekiyor. Kendiliğinden geçmeyen ve 3 – 4 yıl kadar görülen jinekomastinin tedavi yöntemi ameliyat, meme bezlerinin büyümesi ile oluşan jinekomasti de, meme bezlerinde büyümüş kısım çıkarılır. Yağlar alındıktan sonra deride bolluk ve genişleme oluşmuş ise ciltte gerdirme işlemi uygulanır.

Jinekomasti ameliyatı, lokal ve ya genel anestezi şeklinde yapılabiliyor. Ne tip bir anestezi uygulanması gerektiği yaş ve meme büyüklüğüne göre karar veriliyor. Ameliyat ortalama 1 ve ya 1.5 dakika sürüyor. Ameliyat sonrasında hasta aynı günün akşamı taburcu olabiliyor. Ameliyattan sonra çok fazla ağrı hissedilmiyor ve 2, 3 gün sonra banyo yapılabiliyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.